Alexandrit

je drahokam pre narodených v júni

1830

Rok kedy bol Alxandrit nájdený v ruských Urlských horách.

Cár Alexander II

Drahokam je pomenovaný podľa ruského cára alexandra II Nikolajeviča známeho kvôli svojej reformnej činnosti a zrušeniu nevoľníctva.

580 nm

Tento absorpčný pás umožňuje alexandritu prejsť z červenej na zelenú pri pohľade pod rôznymi svetelnými  zdrojmi.

Prečo si vás alexandrit získa

 

Vzácny a jedinečný alexandrit v sebe ukrýva čosi magické. Azda najvýznamnejšou vlastnosťou, ktorou sa odlišuje od väčšiny drahokamov je, že dokáže meniť farbu v závislosti od denného alebo umelého svetla.   

 

Zelená farba na dennom svetle a rubínovo červená pod svetlom lampy robia tento drahokam, pomenovaný po ruskom cárovi Alexandrovi II., za jeden z mladších, no o to zaujímavejších, objavov vo svete drahých kameňov.

 

Alexandrit a jeho charakteristika

 

Alexandrit patrí do rodiny berylov, presnejšie chrysoberylov. Zaujímavými sú najmä kúsky, ktoré vďaka inklúziám vo vnútornej štruktúre kameňa vytvárajú výraz takzvaného mačacieho oka.

 

Práve to, spolu s jasnými odtieňmi smaragdovo zelenej a rubínovo červenej farby, určuje hodnotu drahokamu a jeho cenu. Najväčšie náleziská v pohorí Ural už boli vyťažené. Hoci sa jeho ťažba miestami objavuje, je práve aj vďaka nízkemu výskytu veľmi vzácny. 

 

V čom spočíva čaro alexandritu

 

Schopnosť meniť farbu pomáha nositeľom alexandritu dosiahnuť rovnováhu, zvyšuje sebadôveru a umocňuje pozitívne emócie ako radosť a šťastie. Hoci je na výzor kameňom protikladov, jeho vnútorná sila spočíva práve v ich spájaní.

 

Alexandrit pôsobí blahodárne na nervový systém a svoje liečivé účinky prejavuje najmä pri detoxikácii a vnútornej očiste. V kombinácii so vzácnym mačacím okom pomáha uzdravovať problémy so zrakom.