Ametyst

je drahokam pre narodených vo februári

Sv. Valentín

Patrón romantickej lásky nosil ametystový prsteň s glyptikou Amora.

Camillo Leonardy

Astrológ a astronóm Camillo Leonardy napísal: “Ametyst urýchľuje inteligenciu a zbavuje nás zlých myšlienok”.

74,39 kg

Jednotlivé kryštály ametystu môžu byť veľmi veľké. Múzeum GIA vystavovalo dvojnásobne ukončený kryštál, ktorý váži 74,39 kg

Prečo si vás ametyst získa

 

Ametyst vytvára geódy – duté priestory obklopené jeho opojnou fialovou krásou. Ak by ste sa ocitli v jednej z nich, môžete pozorovať nielen jeho fialové, purpurové dokonca až ružové odtiene, ale i čistotu, vďaka ktorej dochádza k neporušenému prechodu svetla.  

 

Výrazná fialová farba vyjadrovala a vyjadruje nielen svetskú – kráľovskú moc. Je dokonca i náboženským zosobnením biskupskej moci. Ametyst nosili v minulosti mnohí bojovníci na znak ochrany pred otravami a dodnes ho mnohí považujú za nositeľa triezvosti.

 

Ametyst a jeho charakteristika

 

Intenzívne a sýte farby sú pri určovaní hodnoty ametystu rozhodujúce. V prípade ametrínu, jeho odrody, sa často okrem fialovej stretávame aj s odtieňmi žltej farby. Hoci čistota ovplyvňuje cenu ametystu len nepriamo, vyhľadávané sú práve kúsky bez inklúzií (narušení povrchu).

 

Ametyst patrí do rodiny kremeňa. Najčastejšie sa môžete stretnúť s drahokamom, ktorý je brúsený v tvare oválu alebo jednoduchších zaoblených tvarov. Tie dodajú jeho sýtosti ešte väčšiu váhu.

 

V čom spočíva čaro ametystu

 

Inšpirácia, vnútorná meditácia a premena. To všetko nájdete ukryté v ametyste, vďaka ktorému môžete objaviť svoje hlbšie túžby a ciele. Hoci je ametyst pripisovaný osobám narodeným vo februári, dokáže prebudiť dobré stránky každého z nás.

 

Jedinečný šperk s ametystom vám môže priniesť viac lásky, vyrovnanosti a pokoja do všedných dní. Okrem toho sa tomuto drahokamu pripisujú účinky, ktoré napomáhajú v boji proti bolestiam a najmä neduhom, akými sú alkohol či iné závislosti.