Citrín

je drahokam pre narodených v novembri

Železo

Stopy železa v štruktúre citrínu sú zodpovedné za jeho žlto- oranžovú farbu.

Zahrievanie - heating

Prírodný citrín je zriedkavý. Väčšina citrínu na trhu je výsledkom tepelnej úpravy ametystu.

Obľúbený

Citrín je braný ako jeden z najpoužívanejšich a najkupovanejších žltých drahých kameňov.

Prečo si vás citrín získa

 

Egyptský kameň slnka alebo kameň múdrosti podľa čínskej mytológie. Už naši predkovia verili, že citrín prináša vďaka jasnej a žiarivej žltej farbe bohatstvo, rozjasňuje život a odháňa temné sily či myšlienky.

 

Citrín je dnes považovaný za jeden z najvyhľadávanejších drahokamov príznačnej citrónovej žltej farby. Hoci si ho často pletieme s topasom, a na trhu sú dostupné aj jeho umelo vytvorené verzie, prírodný citrín je považovaný za mimoriadne vzácny.

 

Citrín a jeho charakteristika

 

Vďaka pomerne vhodným podmienkam na jeho opracovanie je citrín často brúsený do skutočne rôznych (často aj komerčných) tvarov. Tento kremeň sa v prírode vyskytuje v bledo žltých až zlatých odtieňoch s hnedastým nádychom.

 

Najvzácnejšie citríny sú tie, ktorým dominuje sýte oranžové zafarbenie s červenkastými odleskami alebo odtieňmi jantáru. Hodnota citrínu sa určuje podľa farby, čistoty bez inklúzií a lesku, ktorým dokáže citrín svojho nositeľa oslniť.

 

V čom spočíva čaro citrínu

 

Úspech a blahobyt, ktorý citrín svojmu nositeľovi môže priniesť, nie sú jedinými dôvodmi, prečo sa citrín teší obľube medzi panovníkmi, ale i mnohými známymi osobnosťami.

 

Svojou farbou už vopred evokuje, že medzi jeho liečivé účinky patrí najmä blahodárny vplyv na močové ústrojenstvo a obličky. Okrem toho tento drahokam pomáha pri problémoch s trávením a prinavracia dobrý spánok tam, kde ho nie je dostatok alebo je narušená jeho kvalita.