Ametyst bol v minulosti rovnako cenný ako rubíny a smaragdy. Bol obľúbený u kráľovských rodín, najmä v európskych korunovačných klenotoch.
Je spojený s mesiacom február a často sa daruje ako darček k 6. výročiu svadby.


INFORMÁCIE O DRAHOKAME
VLASTNOSTI
MINERÁL | Kremeň |
CHEMICKÁ ZNAČKA | SiO2 |
FARBA | svetlá fialová až tmavá fialová |
REFRAKČNÝ INDEX | 1.544 – 1.553 |
DVOJLOM | 0,009 |
TVRDOSŤ PODĽA MOHSOVEJ TABUĽKY | 7,00 |
ŠPECIFICKÁ HMOTNOSŤ | 2,63- 2,65 |
PREČO SI VÁS AMETYST ZÍSKA
Ametyst je jedným z najobľúbenejších drahokamov. Svojich priaznivcov získava najmä vďaka svojej výraznej fialovej farbe, ale aj historickému významu a symbolickým vlastnostiam.
Názov „ametyst“ pochádza z gréckeho slova „amethystos“, čo znamená „neopojný“ – starí Gréci verili, že ich ochráni pred opilosťou, zlou mysľou aj otrávením.
Pre svoju krásu sa používa vo všetkých druhoch šperkov, najmä v kombinácii so striebrom alebo bielym zlatom, ktoré podčiarkujú jeho fialovú farbu. Veľmi často ho nájdeme aj ako dekoratívny kameň.
Výrazná fialová farba vyjadrovala a stále vyjadruje nielen svetskú, teda kráľovskú moc, ale aj duchovnú. Jeho farba sa v minulosti stala symbolom pokory a čistoty a preto si ho cirkev zvolila ako náboženské zosobnenie biskupskej moci. Môžeme ho preto vidieť v biskupských prsteňoch.
AMETYST A JEHO CHARAKTERISTIKA
Ametyst patrí do rodiny kremeňa a spre svoju krásu sa používa najmä v šperkárstve alebo ako dekorácia.
Je to vlastne oxid kremičitý (SiO₂) s prímesami železa (Fe³⁺), ktoré spôsobujú jeho typickú fialovú farbu.
Ametysty môžu vykazovať slabý až silný jav zvaný pleochroizmus. Znamená to, že v závislosti od uhla pohľadu môže kameň vykazovať rôzne odtiene fialovej.
Na Mohsovej stupnici tvrdosti má 7. miesto z 10, čo znamená že je relatívne odolný proti škrabancom, ale nie je úplne nerozbitný.
Je priehľadný až priesvitný, pričom kvalitné drahokamy majú jednotnú farbu bez inklúzií. Lesk má sklený, čiže je vysoko lesklý. Je trigonálny, čo je pre kremeň typické.
Vytvára geódy, čo sú prírodné dutiny vo vnútri hornín vyplnené kryštálmi. Môžu dosahovať obrovské rozmery a často sú vystavené v múzeách alebo používané na energetickú harmonizáciu miestností.
V ČOM SPOČÍVA ČARO AMETYSTU
Ametyst je pripisovaný osobám narodeným vo februári a tradične je teda kameňom Vodnára a Rýb. Svojou živou a jasnou farbou, čistotou i výrazným skleným leskom ale dokáže prebudiť dobré stránky u každého z nás.
Je symbolom pokory, duchovnosti a vnútornej harmónie. Je taktiež považovaný za kameň, ktorý posilňuje trpezlivosť a pomáha zvládať stres.
Jedinečný šperk s ametystom vám teda môže priniesť vyrovnanosť a pokoj do všedných dní.
HODNOTA
Ametyst bol v minulosti rovnako cenný ako rubíny a smaragdy. Bol obľúbený u kráľovských rodín, najmä v európskych korunovačných klenotoch.
V dnešných dobách patrí k cenovo dostupnejšim druhom drahokamov. Súvisí to s bohatosťou a počtom jeho nálezísk.
FARBA
Farebné spektrum siaha od svetlej levanduľovej až po hlbokú tmavo fialovú.
Čo sa týka zonácie farby, môžu mať Ametysty pásy rôznych odtieňov fialovej a silné svetelné odrazy ešte zdôrazňujú jeho farbu.
Je odolný voči chemikáliám. Jeho farba sa zvykne tepelne upravovať pomocou intenzívneho tepla, ktoré môže zmeniť jeho farbu na žltú až oranžovú- tieto drahokamy poznáme pod názvom Citrín, alebo zelenú- známu pod názvom Prasiolit.
PÔVOD
Najväčšie ložiská ametystu sa nachádzajú v Brazílii, Uruguaji, Rusku, Zambii a Indii.
Brazílske ametysty sú známe svojimi veľkými kryštálmi, zatiaľ čo uruguajské ametysty majú intenzívnejší tmavo fialový odtieň.