Skip to main content

Diamant

Názov diamant pochádza z gréckeho slova „adamas“ (ἀδάμας), čo znamená „nezdolateľný“ alebo „neporaziteľný“.

Je 58 krát tvrdší ako čokoľvek iné v prírode a hrdí sa označením „najodolnejší prírodný minerál na Zemi“, čo ho odlišuje od ostatných minerálov.

INFORMÁCIE O DRAHOKAME

VLASTNOSTI

MINERÁL Uhlík
CHEMICKÉ ZLOŽENIE C
FARBA Bezfarebná až všetky farby spektra
REFRAKČNÝ INDEX 2.417 – 2.419
DVOJLOM Žiadny
ŠPECIFICKÁ HMOTNOSŤ 3,52 g/cm3
TVRDOSŤ PODĽA MOHSOVEJ TABUĽKY 10,0

DIAMANT A JEHO CHARAKTERISTIKA

Čistý uhlík, pôvabne opracovaný do formy, akú široká verejnosť povýšila na piedestál medzi drahými kameňmi, je hodnotený na základe viacerých ukazovateľov. Je to tzv. 4C čo znamená COLOR-farba, Clarity- čistota, Cut- výbrus a Carat- hmotnosť v karátoch.

Hoci je najznámejšia práve jeho číra farba, diamant môže prekvapiť celou paletou farbených odtieňov. Červený, fialový alebo ružový prírodný diamant majú na trhu najväčšiu cenu. Zaujímavosťou však dokážu upútať aj čierne alebo hnedé diamanty.

HODNOTA

Pri kúpe svadobného alebo zásnubného prsteňa je dôležité, aby ste si vedeli vybrať dokonalý diamant. Hodnota diamantov sa posudzuje podľa štyroch hlavných kritérií, takzvaných 4C, ktoré predstavujú:

  • Farba (Color)
  • Čistota (Clarity)
  • Výbrus (Cut)
  • Karátová hmotnosť (Ct)

FARBA – COLOR

Diamanty existujú od bezfarebných až po všetky farby spektra.

U bezfarebných diamantov dvíha hodnotu a vyžaduje sa absencia akejkoľvek farebnej nuansy. Prevládajúca farba, ktorú máme možnosť v diamante vidieť je žltá, čo je spôsobené stopovým prvkom dusíka. Pre čo najpresnejšie určenie týchto žltkastých sfarbení v diamante existuje stupnica od D-Z a je rozdelená do siedmich kategórií.

Farebné kategórie:
D, E, F
– bezfarebná
G, H – takmer bezfarebná
I, J – slabo sfarbená
K, L, M – náznak žltej
N-R –  veľmi jemne žltá
S-Z – jemne žltá
FANCY– intenzita farby je dostatočná na to, aby bol diamant označený ako farebný

V kategórii „fancy diamant“ je žiadaná a viac cenená práve vyššia intenzita farby. Takže čím výraznejšia farba, tým drahší diamant.

Určenie farby alebo bezfarebného diamantu sa vykonáva pomocou porovnávacích diamantov.

ČISTOTA – CLARITY

Je ďalšia dôležitá vec, ktorú treba pri kúpe dokonalého diamantu zvážiť, pretože má priamy vplyv na jeho hodnotu. 

Diamanty môžu mať rôzne znečistenia. Vnútorné sa nazývajú inklúzie, a tie vonkajšie sú známe ako škvrny. Bezchybný diamant, taký ktorý nemá ani inklúzie, ani škvrny, je veľmi vzácny. 

Pri určovaní čistoty diamantu sa používa 10- násobné zväčšenie a špecifické osvetlenie aby znalec dokázal čo najpresnejšie určiť stupeň čistoty daného diamantu.

Každému diamantu je priradený stupeň na škále F-I, pričom „F“ („flawless“) predstavuje bezchybný diamant a „I“(„obvious Inclusions“) popisuje diamant, ktorý má „nápadné inklúzie“. 

Ak chcete mať 100% istotu, že váš diamant bude čistý „na pohľad“, teda bez okom viditeľných inklúzií, zamerajte sa na diamanty triedy „VS2“ alebo vyššie. 

Diamanty kvality „FL“ (flawless), teda bez inklúzií sa kupujú ako investičné, pretože na trhu budú mať vždy najvyššiu cenu a o takúto kvalitu bude záujem.

Čo ich na rebríčku žiadanosti ešte viac zvýhodňuje je fakt, že sú tvorené kryštalickým uhlíkom. Takže nijako nereagujú s väčšinou kyselín a zásad. Prakticky povedané, v porovnaní s inými druhmi drahokamov sa pri nosení diamantov nemusíte báť ich znehodnotenia ani pri styku s chemikáliami.

Vyznačujú sa vysokým indexom lomu svetla, čo im dodáva charakteristický lesk a brilanciu. Majú tiež vynikajúcu schopnosť disperzie, ktorá rozkladá svetlo na spektrum farieb, čo vytvára farebnú „ohnivosť” alebo dúhový efekt pri osvetlení. Ďalej sú aj skvelým vodičom tepla, čo sa využíva aj na jeho identifikáciu.

Dobrá rada na záver:
Ak chcete kúpiť naozaj kvalitný diamant je dobré k čistote vyvážiť farbu. Ak hľadáte diamanty vo farebnom rozsahu D-F, zamerajte sa na stupne čistoty VS2 alebo vyššie. Diamanty vo farebnej škále G-I v kombinácii s čistotou SI sú vynikajúca voľba.

VÝBRUS – CUT

Drahokamy sú brúsené do rôznych tvarov. Každý tvar má jedinečné vlastnosti. Výbrus totižto neznamená len jeho tvar, ale tiež efektivitu, akou vracia späť svetlo, ktoré doňho vniká . Dobre vybrúsený drahokam sa vyznačuje vysokou brilanciou a má výrazný „oheň“. Kvalita výbrusu závisí od uhlov, umiestnení, počtu faziet a presnosti brusiča s akou ich dokáže vyfrézovať. Zle vybrúsený kameň môže bez ohľadu na jeho čírosť alebo farbu pôsobiť tmavo a bez života. Správne vybrúsené drahokamy sú naopak pôsobivejšie a dokonca majú tendenciu vyzerať väčšie ako kameň s rovnakou karátovou hmotnosťou. 

Brúsené drahokamy vykazujú tri rôzne vlastnosti: brilanciu, disperziu a scintiláciu. 

Brilancia je svetlo, ktoré sa odráža od drahokamu keď buď dopadne na povrch kameňa a odrazí sa od povrchu alebo doňho vnikne. 

Disperzia vzniká, keď biele svetlo prechádza kameňom a časť svetelných lúčov sa rozdelí na jeho spektrálne farby a vytvorí farebné záblesky známe ako „oheň“. 

Scintilácia sú farebné záblesky, ktoré sú viditeľné, keď pozorovateľ pohybuje drahokamom tam a späť.

Ideálne brúsené diamanty
Ideálne vybrúsený diamant je ten, ktorý je vybrúsený do ideálnych parametrov a má vynikajúce hodnotenie lesku a symetrie. Ideálne brúsený diamant dokonale láme svetlo ktoré doň vniká, odráža ho späť a tým vytvára jeho typický jas- oheň. 

Dokonale vybrúsený diamant spoznáte aj podľa toho, že v ňom máte  možnosť zhliadnuť tzv. „Hearts and Arrows“ (srdcia a šípy). Vidieť vzor šípu je možné pri pohľade zhora a zo strany „pavilónu“ vidieť oko s 8 srdiečkami s malými tvarmi „v“. Ak sú oba vzory viditeľné na jediný pohľad, má daný diamant dokonalú optickú symetriu.

KARÁTOVÁ HMOTNOSŤ

Karát označuje hmotnosť drahokamu. Pochádza zo slova „karob“ čo znamená ,,karát“. Karáty sú jednotky merania, ktoré sa používajú na určenie hmotnosti drahokamov, pričom jeden karát sa rovná jednej pätine (1/5) gramu, teda 200 mg (miligramov).

Ak by sa to dalo povedať jednoducho, tak 1 karát = 0,2 g.

Nezamieňajme si to však s označením KT uvádzaným prí zlate. Pri zlate sa jedná o karátovú rýdzosť.

V skutočnosti však karátová hmotnosť (Ct) neudáva iba hmotnosť drahokamu, pretože jej vplyv na cenu je zložitejší. Na rozdiel od kvalitatívnych aspektov, ako je farba, čistota a výbrus, karátová hmotnosť odráža vzácnosť. Keď sa karátová hmotnosť zvyšuje, cena rastie skôr exponenciálne ako lineárne. Napríklad 4,00-karátový smaragd bude zvyčajne oveľa viac ako dvojnásobok ceny 2,00-karátového smaragdu rovnakej kvality, čo odráža vzácnosť väčších kameňov.

PÔVOD

Diamanty sú jedinečné drahokamy ktoré sa formovali pri extrémnych teplotách okolo 1000- 1500 °C a tlakoch. 140 až 200 km hlboko v zemskej kôre. Majú unikátne fyzikálne a chemické vlastnosti a sú najtvrdším prírodným materiálom. Na Mohsovej stupnici tvrdosti majú najvyššie, 10. miesto, čo znamená, že sú extrémne odolné voči poškriabaniu. Vďaka tomu sa využívajú v priemysle napr. na rezanie a brúsenie. My ich ale obľubujeme najviac práve pre ich najkrajšie vlastnosti, čiže lesk, atraktivitu a priehľadnosť a radíme ich medzi šperkárske skvosty. 

Čo ich na rebríčku žiadanosti ešte viac zvýhodňuje je fakt, že sú tvorené kryštalickým uhlíkom. Takže nijako nereagujú s väčšinou kyselín a zásad. Prakticky povedané, v porovnaní s inými druhmi drahokamov sa pri nosení diamantov nemusíte báť ich znehodnotenia ani pri styku s chemikáliami. 

Vyznačujú sa vysokým indexom lomu svetla, čo im dodáva charakteristický lesk a brilanciu. Majú tiež vynikajúcu schopnosť disperzie, ktorá rozkladá svetlo na spektrum farieb, čo vytvára farebnú „ohnivosť” alebo dúhový efekt pri osvetlení. Ďalej sú aj skvelým vodičom tepla, čo sa využíva aj na jeho identifikáciu.

HISTÓRIA

História diamantov je fascinujúca a siahá tisíce rokov dozadu.

Prvé známe diamanty sa našli v Indii. Boli ťažené a obchodované už v 4. storočí pred naším letopočtom. V tom čase boli považované za vzácne a mystické kamene, ktoré mali ochranné vlastnosti. V starovekých kultúrach, ako boli Perzia a Rím, sa diamanty považovali za symboly moci, bohatstva a lásky.

V Európe začali diamanty prenikať do aristokratických a kráľovských šperkov až v stredoveku. V 14. storočí sa začali vyvíjať brusné techniky, čo zvýšilo lesk a atraktivitu diamantov. Po tomto počine sa stávali diamanty násobne populárnymi, najmä počas 15. a 16. storočia.

V 19. storočí boli objavené významné diamantové ložiská v Južnej Afrike, čo viedlo k masovému objavovaniu a ťažbe diamantov.

Následne spoločnosti ako De Beers začali dominovať trhu s diamantmi a vytvorili marketingové kampane na popularizáciu diamantových zásnubných prsteňov.

V posledných desaťročiach sa vyvinuli technológie na vytváranie syntetických diamantov v laboratóriu, tzv. „Lab-grown diamonds“, ktoré sú chemicky a fyzikálne identické s prírodnými diamantmi.

V dnešných dobách zastávajú diamanty symbol luxusu a bohatstva a sú aj investičným aktívom. Lab-grown diamonds sa stávajú čoraz populárnejšími, pričom poskytujú alternatívu k tradičným diamantom.

História diamantov je teda príbehom evolúcie, kultúry a ekonomiky, ktorý odráža ľudské túžby a hodnoty v priebehu času.

Predstavujeme vám niekoľko historicky najvýznamnejších diamantov, ktoré majú nielen estetickú hodnotu, ale aj bohatú kultúrnu a politickú históriu.

Koh-i-Noor, vyťažený pred niekoľkými storočiami v Indii bol súčasťou indických kráľovských pokladov a prešiel mnohými rukami, vrátane maharádžov a britských panovníkov. Dnes je súčasťou britských korunovačných klenotov a nachádza sa v Tower of London.

Hope Diamond, siamant Nádeje, pôvodne objavený v Indii váži úctyhodných 45,52 karátov. Tento modrý diamant je známy nielen svojou krásou, ale aj preslávenou kliatbou, ktorá údajne prináša smolu svojim vlastníkom. V súčasnosti je vystavený v Smithsonianskom inštitúte vo Washingtone, D.C.

Cullinan Diamond bol najväčší nefrézovaný diamant na svete. Objavený bol v Južnej Afrike v roku 1905 a vážil 3,106 karátu. Bol rozdelený na niekoľko kusov, z ktorých najväčšie sú súčasťou britských korunovačných klenotov, ako napríklad Cullinan I, známy ako „Hviezda Afriky“.

The Dresden Green Diamond – v preklade Drážďanský zelený diamant- tento 41-karátový zelený diamant má pôvod v Indii a bol známy od 18. storočia. V súčasnosti je súčasťou zbierky v Zelenom trezore v Drážďanoch v Nemecku. Je známy svojou jedinečnou farbou a fascinujúcou históriou.

The Imperial or Star of the South Diamond – po našom Cisársky diamant alebo Hviezda juhu
Tento 128,48 karátový diamant bol objavený v Brazílii. V 19. storočí patril cisárovi Pedrovi II. a stal sa symbolom bohatstva a moci.

The Blue Moon Diamond of Josephine – Jozefínin diamant Modrého Mesiaca má síce „iba“ 12,03 karátu ale aj vďaka svojej modrej farbe bol v roku 2015 predaný na aukcii za viac ako 48 miliónov dolárov čím sa zaradil medzi najdrahšie predané diamanty. Vyťažili ho v Južnej Afrike.

The Pink Star alebo Ružová hviezda objavený v Južnej Afrike je 59,60 karátový ružový diamant
V roku 2017 bol predaný za rekordných 71,2 milióna dolárov na aukcii, čím sa stal historicky najdrahším diamantovým kusom, ktorý bol kedy predaný.

PREČO KÚPIŤ DIAMANT

Kúpa diamantu je určite skvelou voľbou, pretože ponúkajú najväčšiu variabilitu a možnosti ktoré dokážu uspokojiť aj toho najnáročnejšieho záujemcu.

Môžete si ho zvoliť z rôznych dôvodov. Napríklad ich dostupňosťou v rôznych tvaroch, farbách a veľkostiach, čo umožňuje širokú personalizáciu a každý šperk sa tak stane originálnym a osobitým darom alebo doplnkom. Ponúkajú vynikajúcu voľbu pre šperky, ktoré sú určené na každodenné nosenie, pretože sú mimoriadne odolné voči poškriabaniu a iným poškodeniam.

Taktiež sú obľúbeným symbolom lásky, večnosti a trvalého záväzku. Preto ho môžete zvoliť do zásnubného prsteňa pre svoju milovanú alebo darovať diamantami osadené náušnice či prívesok pri výnimočnej príležitosti akou môže byť výročie či sviatok.

Diamanty sa môžu stať aj vašou stabilnou investíciou, ktorá časom môže dokonca rásť. Aj keď ceny diamantov podliehajú trhovým zmenám, z dlhodobého hľadiska sú najmä kvalitné a vzácne diamanty považované za hodnotné investičné aktíva.

Tým, že ich hodnota nie je priamo viazaná na ekonomické cykly a infláciu, môže investícia do diamantov znamenať ochranu vášho majetku.

Ďalším z faktorov ktoré môžu pri zvažovaní kúpy pridať na miskách váhy je fakt, že každý diamant je jedinečný. Znamená to, že žiadny kus nie je rovnaký. Farba, čistota, tvar brusu a karátová hmotnosť sa vždy líšia a môžu byť prispôsobené tak, aby zodpovedali vkusu a preferenciám nositeľa.

Diamanty sú spájané s duchovnými a symbolickými hodnotami, ako sú odvaha, čistota a ochrana. Pre niektorých ľudí sa diamanty stávajú talizmanmi, ktoré im prinášajú pozitívnu energiu a pocit spojenia s ich hodnotami a vierou.

Sú extrémne esteticky príťažlivé a nadčasové, pričom dodávajú eleganciu akémukoľvek štýlu. Nosia sa a oceňujú po celé stáročia, vďaka čomu ich krása pretrváva a šperky s diamantmi nikdy nevyjdú z módy.

Diamanty boli vždy symbolom bohatstva a prestíže. Pre mnohých predstavujú luxus a úspech, a preto sú súčasťou šperkov pre ľudí, ktorí si cenia kvalitu a chcú ukázať svoj spoločenský status.

Najkrajšia stránka drahokamov je podľa nás ich vzácnosť a trvácnosť. Týmto sa môžu stať dokonalým dedičstvom, ktoré sa bude odovzdávať z generácie na generáciu a stať sa rodinným klenotom so sentimentálnou hodnotou. Nemusí to byť len jeho cena, ale napríklad jeho príbeh, ktorý ho robí hodnotným pokladom. Jeho nosenie pre vás môže mať veľký emocionálny význam a pripomínať vám pocit že niekam patríte.

Kúpa diamantu je zaručene výnimočným a hodnotným rozhodnutím, ktoré zodpovedá nielen praktickým, ale aj emocionálnym a symbolickým potrebám.

STAROSTLIVOSŤ O DIAMANT

Ako čistiť a starať sa o svoj zafírový šperk?
Čistenie diamantových šperkov je to najjednoduchšie zo všetkých. Tým, že dimant je najtvrdší zo všetkých drahokamov, je navyše odolný aj voči väčšine chemikálií. Nemusíte sa preto báť podrobiť váš drahokam poriadnej očiste.

Čo sa týka diamantových šperkov, máte vyhraté ak je diamant osadený v platine. Ako najtvrdší kov totižto vydrží najviac.

Či už máte diamanty osadené v platine alebo žltom, bielom či ružovom zlate, odporúčame vám šperky čistiť metódou ktorou nikdy nič nepokazíte. Tým sa zabezpečí ich dlhá životnosť a zachová ich krása.

Tu sú kroky a tipy, ako správne čistiť vaše diamantové šperky:

Po každom nosení je dobré, ak si osobne skontrolujete stav vašich diamantových šperkov. Pre zachovanie ich dlhotrvajúcej krásy je dostačujúce jemné čistenie mydlovou vodou.

V malej miske si zmiešate teplú vodu s niekoľkými kvapkami mydla. Uistite sa, že mydlo neobsahuje abrazívne častice.

Vložte váš diamantový šperk do roztoku a nechajte ho namočený asi 15-20 minút. To pomôže uvoľniť nečistoty a mastnotu.

Po namočení použite mäkkú zubnú kefku, a váš poklad dôkladne vyčistite.

Po čistení niekoľkokrát opláchnite šperk pod tečúcou vodou, aby ste odstránili všetky zvyšky mydla. Pri tomto kroku buďte extra dôslední, alebo položte do umývadla misku, aby ste predišli strate šperku v odtoku.

Po opláchnutí jemne osušte váš šperk mäkkou utierkou z mikrovlákna. Nechajte ho uschnúť na vzduchu až do úplného vyschnutia.

Všetky diamantové šperky skladujte oddelene od ostatných šperkov, aby ste predišli ich vzájomnému poškodeniu. Používajte šperkovnice s mäkkým vnútrom.

Dodatočné tipy
Vyhnite sa čistiacim prostriedkom ktoré obsahujú chemikálie alebo abrazívne častice, pretože by mohli poškodiť kov vášho diamantového skvostu.

Predtým, než si ho opäť nasadíte, sa uistite, že máte čisté ruky – bez pleťových vôd a krémov. Ak používate sprej na vlasy alebo parfumy, urobte to ešte predtým, ako si nasadíte svoje šperky. Tieto kroky zabránia neúmyselnému poškodeniu a pritiahnutiu rôznych nečistôt.

Ak je váš diamantový šperk veľmi zašpinený alebo poškodený, zvážte odborné čistenie u profesionálneho klenotníka akých máme aj my v Trones. Taktiež vám odporúčame váš klenot aspoň raz do roka priniesť na dôkladnejšiu kontrolu.

Dodržiavaním týchto jednoduchých krokov môžete udržať svoj poklad v krásnom stave a vychutnávať si jeho krásu a lesk po dlhú dobu.

ZAUJÍMAVOSTI

Keď sú neopracované diamanty brúsené a leštené, môžu stratiť až 2/3 celkovej karátovej hmotnosti.

Keďže väčšie neopracované drahokamy vysokej kvality sa nachádzajú menej často ako menšie neopracované drahokamy vysokej kvality, jeden dvojkarátový diamant bude drahší ako dva jednokarátové diamanty rovnakej kvality.

Ideálne brúsený jednokarátový diamant meria približne 6,5 mm na šírku. Ideálny diamant s dvojnásobnou hmotnosťou meria však iba 8,2 mm na šírku – čo je menej ako 30 % nárastu „veľkosti“.

NAJČASTEJŠIE OTÁZKY

Dá sa rozlíšiť laboratórny diamant od prírodného?

Odlišovanie laboratórnych (syntetických) diamantov od prírodných diamantov je čoraz dôležitejšie, keďže syntetické diamanty sú od prírodných na pohľad nerozoznateľné. Moderné technológie výroby laboratórnych diamantov (CVD a HPHT metódy) vytvárajú diamanty s rovnakou chemickou, optickou a fyzikálnou štruktúrou ako majú prírodné diamanty. Tu je dôležité podotknúť, že štandardnými diamantovými testermi prírodný diamant od laboratórneho nerozoznáte, pretože pracujú na základe zisťovania tepelných a elektrických vlastnosti, ktoré sú pre prírodné aj laboratórne diamanty rovnaké . Existujú však špecifické metódy a charakteristiky, ktoré ich pomáhajú odlíšiť.

Deje sa to pomocou lupy alebo mikroskopu, UV-lampy, poprípade špeciálnych prístrojov ako je Ramanov spektroskop v rukách odborníkov. Takíto sme aj my v Trones a preto sa na nás môžete obrátiť s dôverou.

Kde sa diamanty ťažia najviac?

Historicky bola najdôležitejším zdrojom diamantov India. Ťaží sa tu aj dnes, ale významné miesto v rebríčku jej zobralo Rusko, ktoré je jedným z najväčších producentov diamantov na svete. Najvýznamnejšie nálezisko majú v Jakutsku. Veľmi významným hráčom na trhu s diamantmi sa v posledných desaťročiach stala Kanada s niekoľkými veľkými ťažobnými projektmi.

Najznámejšie sú asi diamanty z Afrického kontinentu ktoré pochádzajú z rôznorodých miest. Väčšinou z Južnej Afriky, Botswany, Namíbie a Angoly.

Aký je vlastne proces ťažby?

Ťažobné operácie zahŕňajú rôzne fázy. Je to samotné vyhľadávanie nálezísk, ťažba, triedenie a nakoniec spracovanie diamantov. Po ťažbe sa diamanty zvyčajne umiestňujú do triediacich zariadení, kde sú rozdelené podľa kvality a veľkosti

A čo s otázkou etiky?

Ťažba diamantov vyvoláva aj etické otázky, najmä pokiaľ ide o „krvavé diamanty“, ktoré sú spojené s konfliktmi a porušovaním ľudských práv. V dôsledku toho sa vytvorili iniciatívy na zabezpečenie etických praktík v ťažbe a obchode s diamantmi, ako je napr. proces Kimberley, ktorý má zabrániť predaju diamantov financujúcich vojenské konflikty.

Môžem si dať svoj drahokam/šperk poistiť?

Samozrejme, a dokonca vám túto možnosť aj odporúčame. Bezpečnosť je pre nás na prvom mieste a keďže vieme aká dôležitá je pri komodite akou sú drahokamy či šperky, staráme sa aj o bezpečnosť našich drahokamov v Trones a z vlastnej skúsenosti to odporúčame to vám. 

K tomu aby vám váš drahokam či šperk poistili, potrebujete k nemu mať znalecký posudok. Z praxe vieme, že väčšina poisťovní nepoistí žiadny šperk ani drahokam bez posúdenia znalcom. V Trones takéto posudky vyhotovujeme a na požiadanie vám ho vystavíme.

Čo je to diamantový certifikát?

Diamantový certifikát overuje špecifikácie každého diamantu vrátane stupňa jeho farby, karátovej hmotnosti, stupňa čistoty a stupňa výbrusu. Najznámejšími triediacimi laboratóriami sú Gemological Institute of America (GIA), American Gem Society (AGS) a International Gemological Institute (IGI).

Cena diamantu závisí od objektívnych charakteristík všeobecne známych ako 4C: farba, čistota, výbrus a karát. Vzťah medzi týmito štyrmi charakteristikami určuje hodnotu diamantu.

Čo znamená označenie 4C pri drahokamoch?

Cena diamantu závisí od objektívnych charakteristík všeobecne známych ako 4C: farba, čistota, výbrus a karátová hmotnosť. Vzťah medzi týmito štyrmi charakteristikami určuje hodnotu diamantu. 

Ako vybrať ten správny?

Či už sa jedná o výber diamantu alebo iného druhu drahokamu, je najdôležitejšie si ujasniť, čo hľadáte.

  • aký druh kameňa – diamant, rubín, zafír, smaragd, …
  • ide vám o farbu – zelený drahokam, červený, žltý,…
  • chcete investovať a ide vám o kvalitu
  • ani sami neviete, vyberiete si náhodne, niečo čo vám padne do oka

Je jedno do ktorej kategórie patríte, najdôležitejšie je urobiť si prehľad a trochu sa v rozmanitom svete drahokamov zorientovať. My v Trones vám s tým radi pomôžeme. Vytvorili sme pre vás ku každému druhu drahokamu edukačnú časť po prečítaní ktorej budete nie len múdrejší, ale budete si vedieť aj lepšie zvoliť drahokam ktorý bude vystihovať to, čo s vami ladí a je vášmu oku či srdcu blízke.  

Aké špecifické efekty majú diamanty?

FLUORESCENCIA

Niektoré druhy drahokamov majú prirodzene sa vyskytujúci jav, ktorý sa objavuje v určitých mineráloch a drahokamoch. Je to schopnosť fluorescencie. To znamená že pri vystavení ultrafialovému svetlu žiaria. Toto svetielkovanie sa môže prejaviť v rôznej farbe a intenzite.
Intenzitu poznáme slabú, strednú, silnú a veľmi silnú.
Farba môže byť
modrá – je najbežnejšia farba fluorescencie u diamantov, ktorá často zvyšuje vizuálnu atraktivitu a môže maskovať žlté odtiene
– v zriedkavých prípadoch môže spôsobiť, že kameň bude mliečny alebo mastný
biela – pridáva diamantom na jase
žltá – fluorescencia v žltých tónoch je menej bežná a môže ovplyvniť farbu diamantu
zelená – Zelená fluorescencia je vzácnejšia, ale môže sa vyskytnúť
oranžová – rovnako ako zelená, aj oranžová fluorescencia je menej častá
červená – veľmi zriedkavá a cenovo veľmi cenná
Ak konkrétny diamant nevykazuje žiadne známky fluorescencie, je teda nulová, v hodnotiacej správe bude uvedená ako inertná alebo žiadna. V anglickom certifikáte pre ňu nájdete označenie „none“.
Je dôležité poznamenať, že fluorescencia zvyčajne nemá žiadny vplyv na vzhľad diamantu v bežných svetelných podmienkach. Napriek tomu fluorescenčnosť ako aj farba fluorescencie majú v rôznych krajinách iný vplyv na hodnotenie drahokamov. V Rusku sú napríklad fluorescenčné diamanty veľmi obľúbené a preferované. Čím vyššia fluorescencia, tým viac stúpa atraktivita diamantu. V iných krajinách sa fluorescencia považuje za vadu a takéto diamanty sa predávajú za nižšiu cenu.
Je úplne v poriadku ak máte k tejto vlastnosti pri výbere vašich diamantov špecifické preferencie. V Trones vám v každom ohľade vieme vyjsť v ústrety.

Ktorý mesiac v roku symbolizuje diamant?

Diamant je symbolom mesiaca Apríl. Ľudia narodení v tomto mesiaci ho považujú za svoj kameň a verí sa, že prináša nositeľovi odvahu, silu a ochranu. Diamanty sú tiež symbolom čistoty a trvácnosti.