Skip to main content

Rubín

V sanskrte je rubín ratnaraj, čo v preklade znamená kráľ drahokamov.

Legendárne údolie rubínov v Mjanmarsku Mogok je zdrojom mnohých najkrajších a najhodnotnejších drahokamov na svete.

INFORMÁCIE O DRAHOKAME

VLASTNOSTI

MINERÁL Korund
CHEMICKÉ ZLOŽENIE Al2O3
FARBA Červená |
REFRACTIVE INDEX 1.762 – 1.770
BIREFRINGENCE SPECIFIC GRAVITY 0,008 – 0,010
MOHS 4,00
HARDNESS 9,0

RUBÍN A JEHO CHARAKTERISTIKA

Rubín,v latinčine vystupuje ako „rubens“ alebo „rubinus“, teda „červený“, v sanskrtskom jazyku „Ratnaraj“, teda kráľ drahokamov, je jedným z najcennejších drahých kameňov. Jeho hodnota môže byť dokonca vyššia ako cena rovnako veľkých diamantov. Zmienky o ňom nájdete dokonca aj v Biblii.

Rubín je minerál známy ako korund. V reči chemikov oxid hlinitý. Čistý korund však nemá žiadne sfarbenie; živá červená rubínová farba pochádza zo stopových množstiev prvku chrómu (Cr). Rovnako ako iné drahé kamene, nájdenie rubínového materiálu vo fazetovateľnej kvalite zvyčajne vyžaduje, aby baníci prešli tonami horninového materiálu, kým nájdu akékoľvek drsné, nebrúsené kryštály, ktoré spĺňajú podmienky pre brúsenie.

Ďalším veľmi známym korundom sú zafíry. Tieto drahokamové odrody existujú v rôznych farbách podľa prítomnosti prvkov ako železo, vanád, titán, atď. Tieto ich zafarbujú rôzne- od najznámejšej modrej, cez žltú, ružovú,… viac o zafíroch sa dozviete v edukácii o zafíroch.

Na Mohsovej stupnici tvrdosti sa rubín nachádza na 9. mieste (diamant je na 10. mieste) a radí sa teda k jedným z najtvrdších materiálov na Zemi. Keďže sa rubíny vyznačujú značnou sodolnosťou a tvrdosťou, sú veľmi vhodné na osadenie do šperkov a ich každodenné nosenie.

Rubíny sú jedným z najcennejších drahých kameňov Po stáročia po nich túžili a vlastnili ich členovia kráľovskej rodiny, zberatelia drahokamov a významné historické osobnosti.

Tieto drahokamy sa stali symbolom lásky, vášne, túžby a moci ale aj šťastia a osobnej inšpirácie. pričom mnohé kultúry ich považujú za najromantickejšie drahokamy vôbec. Vysokokvalitný, prírodný a neošetrený rubín je extrémne vzácny a neuveriteľne cenný. Vo svete drahých kameňov sú to práve rubíny ktoré často stanovujú nové cenové rekordy na trhu či v aukčných sieňach.

Rubíny sa používajú v najpozoruhodnejších šperkoch a pomerne často ich možno vidieť u najväčších celebrít, korunných či cirkevných klenotoch.

Existuje množstvo faktorov, ktoré určujú trhovú hodnotu rubínov. Tým najdôležitejším je však vaša spokojnosť.

HODNOTA

Ako sa rubíny naceňujú?

Hodnota každého drahokamu, teda aj rubínu závisí od rôznych faktorov. Je to jeho vzácnosť, miesto kde bol vyťažený, ale hlavne jeho „4C“, ktoré predstavujú:

  • Farba (Color)
  • Čistota (Clarity)
  • Výbrus (Cut)
  • Karátová hmotnosť (Ct)

Aj keď existuje množstvo faktorov, ktoré určujú trhovú hodnotu rubínov, najdôležitejším je, či ste s kameňom spokojní alebo nie. Každý má iné preferencie a nie každá povedie k priemyselne definovanému „ideálnemu rubínu“.

Každý kameň je jedinečným profilom charakteristík čistoty, sfarbenia, brusu a hmotnosti. Aj keby bol každý kameň vybrúsený podľa rovnakých kalibrovaných špecifikácií, typ a usporiadanie charakteristík čistoty rozprávajú rôzne príbehy.

,,Pri výbere rubínu oceníte znalosť faktu, že nájsť taký s dokonalou farbou, čistotou a výbrusom v hmotnosti nad karát bude náročné, pretože sú neuveriteľne vzácne. Najmä ak chcete neupravený kameň. Viac ako 97% vyťažených rubínov je totižto upravených. V Trones sme si tohoto faktu vedomí, no napriek tomu sa vždy snažíme o najlepšiu možnú kúpu a pomôžeme vám nájsť rubín, ktorý bude vyhovovať vášmu vkusu aj peňaženke.“

FARBA – COLOR

Pri slove rubín sa nám automaticky vybaví ich sýtočervený odtieň známy aj pod názvom ,,holubičia krv“ („pigeon´s blood“), alebo odtieň „živej červenej“ (,,vivid red„). Krvavočervená farba však nie je jediným variantom, s ktorým sa pri rubíne stretáme. Bežne známe sú aj jeho odrody naprieč celým spektrom červenej až po ružovú.

Každá farba má tri hlavné zložky; odtieň, tón a sýtosť.

Odtieň – skutočná farba, napríklad červená, modrá, žltá atď.
Rubínová farba však nie je jedna farba, ale celý jej rozsah. Prechádza od ružovo-červenej, cez purpurovo-červenú až po oranžovo-červenú a tiež nemodifikovanú rubínovo-červenú.

Je potrebné spomenúť, že bod medzi „ružovým zafírom“ a „rubínom“ je v drahokamovom priemysle silne spornou témou. Každý kameň je jedinečnou kombináciou farieb a to, čo sa v Amerike považuje za ružový zafír, sa inde vo svete môže kvalifikovať ako rubín.

Tón – udáva, ako svetlý alebo tmavý je kameň. Všimnite si, že rubíny (okrem hviezdnych rubínov- ktoré sa vyznačujú povrchovým odleskom v tvare hviezdy. Viac o hviezdnom efekte sa dozviete v špecifických vlastnostiach) nemajú svetlé tóny. Podľa definície ide o ružové zafíry. Ich tóny idú len od stredných po tmavé.

Sýtosť – vyjadruje aká čistá je farba. To je napr. rozdiel medzi rubínovo červenou a červenohnedou. Môže to byť aj rozdiel medzi rubínom a ružovým zafírom alebo hnedým korundom.

ČISTOTA – CLARITY

Rubíny môžu byť priehľadné a vyzerať „čisto pre oko“ (s inklúziami, ktoré je ťažké nájsť aj pri zväčšení), ale je ich málo. Typickejšie sú však rôzne druhy nečistôt, takzvané inklúzie. Čistota rubínu je preto veľmi dôležitým faktorom a ovplyvňuje veľkú časť jeho ceny. Môžete sa stretnúť s inklúziami rôzneho druhu: tzv. „hodvábom“- rutilové ihly, „kryštálovými inklúziami“- rutilové kryštály, „diskoidnými zlomeninami“, „odtlačkami prstov“, pinpointami, oblakmi, skupinami hrotov,… skrátka nájsť „čistý“ rubín je extrémne vzácne a vysoko cenené. Práve preto sú rubíny jednými z najdrahších drahokamov na Zemi.

Pri výbere rubínu je dobré vedieť, kde v drahokame je vhodnejší výskyt inklúzií. Inklúzie v strede kameňa sú menej atraktívne ako keď sa také isté inklúzie vyskytujú smerom k okraju pri rundiste. Inklúzie okolo okraja môžu byť totižto ľahko zakamuflovateľné, resp zakryté po osadení kameňa do šperku. Akonáhle je kameň osadený napr. ako rubínový prsteň, rubínový náhrdelník alebo akýkoľvek rubínový šperk, ktorý uprednostňujete, sú inklúzie oveľa menej viditeľné.

Stav inklúzií nám tiež môže odhaliť, či kameň bol alebo nebol tepelne spracovaný. Väčšina rubínov na trhu bola tepelne spracovaná, aby sa zlepšila čírosť a farba kameňa. Odráža sa to tiež na cene, ktorá tepelnou úpravou drahokamov vždy klesá. Takáto úprava rubínov je oproti smaragdom stabilná a je aj akceptovaná na trhu s drahými kameňmi.

S čistotou sú spojené aj ďalšie prírodné faktory vrátane hostiteľského materiálu. Sú dva. Jeden z mramoru a druhý z čadiča. Mramorové rubíny majú často jasnejšiu, jemnejšiu červenú kvôli množstvu a typu inklúzií (v tomto prípade sú to rutilové ihly, alebo hodváb). Čadičové kamene sú často tmavšie a jasnejšie, bez hodvábu.
Príroda je mocný čarodejník a môže sa stať, že neošetrený mogokský rubín nebude mať žiadny hodváb a mozambický rubín bude naopak plný hodvábu :).

VÝBRUS – CUT

Rubíny sú tvrdé a odolné, a preto veľmi vhodné pre brúsenie do všakovakých možných tvarov. Máte teda širokú škálu výberu pre váš vysnívaný rubínový klenot.

Poznáme základné výbrusy:

  • round (briliantový výbrus)
  • pear (hruška)
  • heart (srdce)
  • princess (princes)
  • cushion (vankúšik)
  • triangel (trojuholník)
  • oval (ovál)
  • asscher (ašer)
  • marquise (markíz)
  • radiant (radiant)
  • trillion (trojuholník)
  • emerald (emerald)

Custom cut: sú výbrusy ktoré sa nedržia určených špecifikácií, ale sú robené výslovne na želanie zákazníka.

Fancy cut: Sú to takzvané „ozdobne brúsené drahokamy “ jedinečných a tvarov a štýlov. Patria sem v podstate všetky tvary, ktoré nespadajú pod hlavných 12 kategórií brusov. Výbrusy fancy dodávajú drahokamom osobitý vzhľad. Sú populárne práve pre ich jedinečný štýl a rozmanitosť, pričom umožňujú lepšie vyjadriť osobnosť nositeľa a vytvárajú zaujímavé svetelné efekty.

Napríklad tradičnejšie:

  • baguette (bagetový výbrus)
  • kite (šarkan)
  • pentagon (paťuholník)
  • checkerboard (šachovnica),
  • Ale aj netypické výbrusy ako: kvety, hviezdy či tvary diamantov

Brúsia sa buď podľa dopytu na trhu, alebo sú vybrúsené tak aby daný drahokam mohol niečim vyniknúť a pri svojich možnostiach vyzeral čo najlepšie. Preto brusič volí taktiku brusu s myšlienkou „ušité na mieru“ s cieľom dosiahnutia čo najlepšieho výsledku. Preto vznikajú aj mnohé asymetrické či unikátne brúsené drahokamy.

KARÁTOVÁ HMOTNOSŤ – CARAT WEIGHT (Ct)

Karát označuje hmotnosť drahokamu. Pochádza zo slova „karob“ čo znamená ,,karát“. Karáty sú jednotky merania, ktoré sa používajú na určenie hmotnosti drahokamov, pričom jeden karát sa rovná jednej pätine (1/5) gramu, teda 200 mg (miligramov).

Ak by sa to dalo povedať jednoducho, tak 1 karát = 0,2 g

Nezamieňajme si to však s označením KT uvádzaným prí zlate. Pri zlate sa jedná o karátovú rýdzosť.

V skutočnosti však karátová hmotnosť (Ct) neudáva iba hmotnosť drahokamu, pretože jej vplyv na cenu je zložitejší. Na rozdiel od kvalitatívnych aspektov, ako je farba, čistota a výbrus, karátová hmotnosť odráža vzácnosť. Slovom vzácnosť máme na mysli, že rubíny sa zvyčajne nevyskytujú v hmotnosti nad karát. Prvok, ktorý spôsobuje v rubínoch červenú farbu, chróm, je totiž pomerne vzácny. Rubíny tiež tvoria plytké, tabuľkovo drsné, obmedzujúce frézy pri fazetovaní veľkých rubínov. Vďaka tomu je čokoľvek nad karát výnimočne zriedkavé.

Rarita a cena

Cena za karát rubínov, ako každého drahokamu, rastie exponenciálne s karátovou hmotnosťou. Napríklad; dva 1 karátové rubíny budú mať menšiu hodnotu ako jeden 2 karátový rubín porovnateľnej kvality. Prečo je rozdiel v cene, aj keď je karátová hmotnosť rovnaká? Pretože 2 karátový rubín je oveľa vzácnejší ako dva 1 karátové rubíny. Na rozdiel od farby alebo dokonca brusu sa karátová hmotnosť nedá získať. Môže sa iba stratiť a to opätovným brúsením a leštením kameňa.

Konečný výber rubínov

Aj keď existuje množstvo faktorov, ktoré určujú trhovú hodnotu rubínov, najdôležitejším faktorom je, či ste s kameňom spokojní alebo nie. Každý má iné preferencie a nie každá preferencia povedie k priemyselne definovanému „ideálnemu rubínu“.

Každý kameň je jedinečným profilom charakteristík čistoty, sfarbenia, brusu a hmotnosti. Aj keby bol každý kameň vybrúsený podľa rovnakých kalibrovaných špecifikácií, typ a usporiadanie charakteristík čistoty rozprávajú rôzne príbehy.

ŠPECIFICKÉ EFEKTY

Asterizmus alebo hviezdny efekt je zvláštnym optickým javom ktorý sa vyskytuje u niektorých zafírov. Takzvaný Hviezdny zafír je špeciálny a fascinujúci drahokam, ktorý očarúva svojou pohybujúcou sa hviezdou. Jeho mystické vlastnosti a krása ho robia obľúbeným medzi zberateľmi a tými, ktorí oceňujú vzácnosť a jedinečnosť drahokamov.

Hviezdny zafír obsahuje drobné inklúzie ihličkových minerálov, najčastejšie rutilu, usporiadané v pravidelných vzoroch vo vnútri kryštálu. Pri dopade svetla sa na povrchu kameňa objaví svetelný efekt v tvare hviezdy. Najbežnejšou je 6-lúčová hviezda. Výnimočne sa stáva, že sa nájdu hviezdne zafíry so 4 či 12 lúčmi.

Pre svoju jedinečnú krásu sú hviezdne zafíry veľmi vyhľadávané zberateľmi a milovníkmi drahokamov. Ako ochranný a spirituálny kameň symbolizuje spojenie medzi zemou a nebom a pre svojich nositeľov prináša vnútornú harmóniu a pokoj. Lúče hviezdy predstavujú vieru, nádej a osud.

Hviezdne zafíry sa môžu vyskytovať v rôznych farbách, podobne ako bežné zafíry. Najznámejšie sú modré hviezdne zafíry, ale existujú aj čierne, sivé, ružové a žlté varianty. Farba kameňa je spôsobená prítomnosťou rôznych stopových prvkov, podobne ako pri klasických zafíroch. Čierny a modrý hviezdny zafír patria medzi najcennejšie a najvyhľadávanejšie.

Aby bol asterizmus viditeľný, hviezdne zafíry sa vždy brúsia do „kabošónového“ tvaru (hladký, oblý povrch bez faziet). Tento spôsob brusu umožňuje, aby sa hviezda objavila na povrchu kameňa pri. Hviezdny efekt je najvýraznejší pri dopade svetla z jedného zdroja, napríklad zo slnečného svetla alebo lampy.

HISTÓRIA

Rubíny, známe svojou ohnivou červenou farbou a symbolikou vášne, moci a lásky, majú bohatú históriu, ktorá siaha tisíce rokov do minulosti. Tento drahokam bol vždy považovaný za jeden z najcennejších na svete. Rubíny sú nielen nádhernými drahokamami, ale aj symbolmi histórie, kultúry a duchovného významu, ktoré fascinuju ľudstvo už tisíce rokov.

V starovekej Indii boli rubíny známe ako „ratnaraj“, čo znamená „kráľ drahokamov“. Považovali ich za symbol ochrany a šťastia. Verilo sa, že nosenie rubínu chráni pred nebezpečenstvom a zvyšuje životnú silu.

Hinduistické texty spomínajú rubíny ako posvätné drahokamy, ktoré mali prinášať harmóniu medzi nositeľom a jeho nepriateľmi.
V starovekom Grécku a Ríme boli symbolom odvahy a moci. Rimania verili, že rubíny poskytujú ochranu vo vojne. Nosili ich bohatí občania ako znak ich statusu a bohatstva.

V Barme, jednom z najstarších a najvýznamnejších zdrojov rubínov, sa verilo, že rubíny poskytujú neporaziteľnosť v boji. Bojovníci ich nosili priamo na tele alebo si ich vkladali pod kožu, aby si zabezpečili neporaziteľnosť.

V stredovekej Európe sa rubíny spájali s božskou mocou a autoritou. Nosili ich králi, cisári a šľachta ako talizmany na ochranu proti zlým duchom a chorobám a taktiež aby demonštrovali svoju silu a status. Rubíny boli tiež vnímané ako symbol Kristovej krvi a boli zasadzované do cirkevných relikviárov a korunovačných klenotov, krížov a mečov.

Rubíny boli veľmi žiadané v stredovekom obchode medzi Európou a Áziou. Hodvábna cesta slúžila ako kľúčová trasa, ktorou sa drahokamy dostávali z Ázie do Európy.

Rubíny sa stali súčasťou mnohých kráľovských pokladov, napríklad Britského kráľovského diadému, ktorý obsahuje výrazné rubíny.
Počas britskej kolonizácie Indie a Barmy sa veľké množstvo rubínov dostalo do Európy. Barmanské rubíny, známe svojou farbou „holubia krv“, boli mimoriadne cenené.

V 20. a 21. storočí sa rubíny stali jedným z najvyhľadávanejších drahokamov, najmä pre ich vzácnosť a krásu.

Rubíny z Barmy sú stále považované za najkvalitnejšie a dosahujú rekordné ceny na aukciách.

V rôznych kultúrach boli rubíny považované za symbol romantickej a fyzickej vášne. Ľudia verili, že rubíny chránia pred chorobami, zlými duchmi a nebezpečenstvom.

V roku 1902 bola vyvinutá Verneuilova metóda na syntézu rubínov, čo umožnilo výrobu cenovo dostupných rubínov pre šperky a priemyselné využitie (napríklad v laserovej technológii).

Zaujímavosti z histórie:

Slávny cestovateľ Marco Polo popisoval rubíny z Barmy ako najcennejšie drahokamy, ktoré si králi cenili viac než diamanty.

V staroveku sa verilo, že rubíny vyžarujú vnútorné svetlo, ktoré ich robí viditeľnými aj v tme.

Rubíny boli často darované budhistickým chrámom ako symbol bohatstva a zbožnosti.

Omyly v histórii

V minulosti ľudia rozlišovali drahokamy len podľa farieb. Jasné červené kamene sa často nazývali rubíny, modré kamene zafíry a zelené kamene smaragdy. Prvú chemickú analýzu smaragdov publikoval Nicolas Louis Vauquelin až koncom 18. storočia. Táto dlhodobá nevedomosť chemického rozdielu drahokamov spôsobila, že mnohé starožitné drahokamy označené ako jeden typ môžu v skutočnosti patriť do inej kategórie.

Najznámejším faux-pas je „Rubín čierneho princa“, ktorý bol osadený do britskej cisárskej štátnej koruny ako rubín. V skutočnosti je to však červený spinel. S dnešnými poznatkami gemológov je identifikácia spinelu voči rubínu pomerne jednoduchá práve pre fakt, že rubíny nikdy nerastú v takom čistom, bipyramídovom tvare.

PÔVOD A ŤAŽBA

Väčšina rubínov pochádza z dvoch zdrojov: Mjanmarsko, známejšie ako Barma, a Mozambik.

Barmské rubíny sa považujú za štandard pre rubíny, pretože Mjanmarsko je historickým výrobcom drahokamu.

Mozambické rubíny majú výrazne odlišný vzhľad, sú o niečo tmavšie a jasnejšie.

Iné náleziská môžu produkovať materiál prekrývajúcich sa farieb a kvality, pretože rubín z každého miesta sa líši ako škálou farieb, tak aj kvality a teda prítomnosti inklúzií. V niektoré regiónoch majú rubíny dokonca špecifické vlastnosti podľa ktorých odborníci aj bez certifikátu vedia určiť odkiaľ pochádzajú.

Minerál korund je v zemskej kôre prirodzene bohato zastúpený. Pre použitie vo vedeckých a technických sférach sa korund vo veľkej miere ťaží pre použitie v bežných predmetoch, ako sú šmirgľové dosky a rôzne zrná brúsneho papiera.

Len veľmi málo zo získaných rubínov je dostatočne kvalitných na to, aby sa mohli predávať na trhu. V skutočnosti len asi 1% všetkého nájdeného korundu tvorí drahokam. Z týchto rubínov zostáva neupravený len zlomok. Predajcovia a distribútori drahokamov využívajú rôzne vylepšovacie stratégie zamerané na pridanie hodnoty drahokamom a maximalizáciu finančnej návratnosti vzhľadom na vynaloženie prostriedkov na ich ťažbu.

Existuje taktiež mnoho ekonomických, geologických a politických faktorov, ktoré vytvárajú obmedzené zásoby prírodných rubínov. Zatiaľ čo rubíny a zafíry sa nachádzajú v mnohých regiónoch sveta, nie všetky miesta sa dajú úspešne ťažiť. Ak sa ložiská nachádzajú v oblastiach, ktoré sú príliš vzdialené, politicky nestabilné alebo environmentálne extrémne, tieto ložiská zostanú nedotknuté. Na niekoľkých miestach, ktoré sa aktívne ťažia, je väčšina vyťažených kameňov často príliš nízkej kvality na to, aby vstúpili do obchodu s drahokamami.

Rubíny s atraktívnou úrovňou farby a čírosti vo veľkostiach väčších ako jeden karát sú extrémne zriedkavé. Teraz už rozumiete prečo sú rubínové drahokamy tak veľmi vzácne a cenené.

STAROSTLIVOSŤ

Ako čistiť a starať sa o svoj rubínový šperk?

Určite chcete aby váš rubínový drahokam alebo rubínový šperk vyzeral čo najlepšie aj po rokoch. Urobte si preto čas na jeho správne čistenie a starostlivosť a robte to pravidelne. Zachovajú si tak svoj výzor luxusu a príťažlivosti ešte pre mnohé generácie.

Po každom nosení je dobré, ak si osobne skontrolujete stav vašich zafírových šperkov. Pre zachovanie ich dlhotrvajúcej krásy je dostačujúce jemné čistenie mydlovou vodou.

V malej miske si zmiešate teplú vodu s niekoľkými kvapkami mydla. Uistite sa, že mydlo neobsahuje abrazívne častice.

Vložte váš rubínový šperk do roztoku a nechajte ho namočený asi 15-20 minút. To pomôže uvoľniť nečistoty a mastnotu.

Po namočení použite mäkkú zubnú kefku, a váš poklad dôkladne vyčistite. Pracujte opatrne, no dôsledne.

Po čistení dôkladne opláchnite šperk s rubínmi pod tečúcou vodou, aby ste odstránili všetky zvyšky mydla. Pri tomto kroku buďte extra dôslední, alebo položte do umývadla misku, aby ste predišli strate šperku v odtoku.

Po opláchnutí jemne osušte rubínový šperk mäkkou utierkou z mikrovlákna. Nechajte ho uschnúť na vzduchu až do úplného vyschnutia.

Vaše rubínové šperky skladujte oddelene od ostatných šperkov, aby ste predišli ich vzájomnému poškodeniu. Používajte šperkovnice s mäkkým vnútrom.

Dodatočné tipy
Vyhnite sa abrazívnym čistiacim prostriedkom: Nepoužívajte čistiace prostriedky, ktoré obsahujú chemikálie alebo abrazívne častice, pretože by mohli váš šperk poškodiť.

Predtým, než si nasadíte váš rubínový šperk sa uistite, že máte čisté ruky – bez pleťových vôd a krémov. Ak používate sprej na vlasy alebo parfumy, urobte to ešte predtým, ako si nasadíte svoje šperky. Tieto kroky zabránia neúmyselnému poškodeniu a pritiahnutiu rôznych nečistôt.

Ak je váš rubínový šperk veľmi zašpinený alebo poškodený, zvážte odborné čistenie u profesionálneho klenotníka akých máme aj my v Trones. Taktiež vám odporúčame váš klenot aspoň raz do roka priniesť na dôkladnejšiu kontrolu.

Dodržiavaním týchto jednoduchých krokov môžete udržať svoj šperk v krásnom stave a vychutnávať si jeho krásu a lesk po dlhú dobu.

PREČO KÚPIŤ RUBÍN

Kúpa rubínu môže byť výnimočnou investíciou a zároveň krásnym symbolom emócií, hodnôt a štýlu.

Rubín je často spájaný s hlbokými citmi a oddanosťou, čo z neho robí dokonalý darček pre milovanú osobu.

Nosenie rubínu vám môže podporiť sebavedomie, vitalitu a emocionálnu silu. Je ideálnym darom na výročia či výnimočné udalosti, ako sú zásnuby, svadby alebo oslavy úspechu narodeniny v júli, ako symbol večnej lásky vyniká sýto červenou farbou, často označovanou ako „holubia krv“, ktorá je medzi drahokamami jedinečná. Sú veľmi elegantné a vyhľadávané, ideálne na výrobu rubínových šperkov, ako sú rubínové prstene, rubínové náhrdelníky alebo rubínové náušnice.

Kvalitné rubíny, najmä z Barmy (Mjanmarska), sú jedny z najvzácnejších a najdrahších drahokamov na svete. Cena za karát sa môže pohybovať v tisícoch dolárov.

Na rozdiel od mnohých iných komodít rubíny časom nestrácajú hodnotu a môžu byť cenným dedičstvom.

Prírodné, neopracované rubíny bez úprav sú mimoriadne vzácne, čo zvyšuje ich cenu a atraktivitu. Sú vhodné na každodenné nosenie bez rizika poškodenia. Môžu byť uchovávané ako rodinné dedičstvo po generácie.

Každý rubín je unikátny. Vďaka prírodným inklúziám a variáciám v odtieňoch neexistujú dva rovnaké.

Šperky s rubínmi sú výrazné a priťahujú pozornosť, čím podčiarkujú individualitu nositeľa. Sú skvelou alternatívou k diamantom pre tých, ktorí hľadajú niečo výnimočné, s farbou a emocionálnou hĺbkou.

Ich vzácnosť a farba ich robia ideálnou voľbou pre ľudí, ktorí preferujú výnimočné drahokamy.

Kúpa rubínu nie je len o estetike, ale aj o symbolike, trvalosti a hodnote. Je to dokonalý darček na vyjadrenie lásky, oslavu dôležitých okamihov alebo ako investícia do krásneho a vzácneho klenotu, ktorý bude mať význam pre generácie.

Naše rubíny pochádzajú z najuznávanejších baní po celom svete, čo zaisťuje, že dostanete hodnotný rubín.

Trones je najlepšou online voľbou na nákup drahokamov. Ponúkame širokú škálu vysokokvalitných drahých kameňov. Či už si chcete kúpiť drahokam na špeciálnu príležitosť alebo ho pridať do svojej zbierky, máme pre každého niečo. Vďaka našej oddanosti gemológii, dôrazu na kvalitu a výnimočnému zákazníckemu servisu je kúpa zafírov jednoduchá a spoľahlivá.

ZAUJÍMAVOSTI

Neupravený rubín je dvakrát drahší ako upravený, pretože je zriedkavé nájsť prírodný kameň s rovnakými vlastnosťami ako taký istý zahriaty.

Približne 95% – 97% všetkého vyťaženého rubínového materiálu je upravených (najbežnejšie je tepelné spracovanie). Tepelne upravované rubíny sú široko akceptované v drahokamovom priemysle kvôli vylepšeniu farby, čírosti a skutočnosti, že ide o trvalé a stabilné ošetrenie.

Najväčší rubín, „Rajaratna Ruby,“ váži viac ako 2 475 karátov.

Rubín má zo všetkých farebných drahokamov najvyššiu cenu za karát.

Historické rekordy predaja rubínov:
V roku 2005 sa neupravený 8,0-karátový barmský rubín predal za rekordných 2,2 milióna amerických dolárov alebo 274 656 amerických dolárov za karát. O rok neskôr sa ďalší neupravený 8,62-karátový barmský rubín predal za 3,64 milióna amerických dolárov alebo 425 000 amerických dolárov za karát. V roku 2015 boli všetky predchádzajúce rekordy pokorené, keď sa Sunrise Ruby – úžasný 25,59 karátový barmský rubín – predal za 30 miliónov USD, čím sa cena dosiahla tesne nad 1 miliónom USD za karát.