Granát

je drahokam pre narodených v januári a drahokamom pre druhé výročie

TSAVO PARK (tsavorit)

Campbell Bridges ťažili tsavorit v Keni, blízko Národného parku Tsao.

FABERGÉ

Ruský cisársky klenotník vytvoril zložité šperky z démantoidu (démantoidsa ťaží v Rusku)

3800 BC

štýlový náhrdelník s červenými granátmi nájdený v hrobke v Egypte je viac ako 5.000 rokov starý

Prečo si vás granát získa

 

Priezračná červená farba granátového jablka je presným obrazom toho, akou silou pôsobí granát na naše zmysly. Ak vás k nemu nepúta fakt, že ste sa narodili práve v mesiaci január, budú to práve účinky, ktoré sú granátu pripisované.

 

Čistota granátu bola najmä v minulosti považovaná za nositeľa svetla, ktoré dokázalo rozjasniť aj tú najtmavšiu noc. Preto sa granát stal talizmanom cestovateľov a pútnikov po celom svete.

 

Granát a jeho charakteristika

 

Okrem charakteristickej červenej farby môže granát prechádzať veľkým množstvom jej odtieňov. Výnimkou nie je ani oranžový, žltý, fialový alebo dokonca granát s odtieňmi žiarivej zelenej farby. Za najvzácnejší považujeme modrý granát.

 

Granáty poznáme ako výnimočne čisté drahokamy. Ich inklúzie (narušenie povrchu) však v niektorých prípadoch cenu granátu, naopak, zvyšujú. Dodnes sú významné náleziská granátu v oblasti susedných Čiech, v Rusku, Tanzánii či Brazílii.

 

V čom spočíva čaro granátu

 

Granát je ekvivalentom lásky. Ak chcete milovanej osobe preniesť svoje hlboké city prostredníctvom drahokamu, je červený granát vždy správnou voľbou. Okrem vášne prebúdza u svojho majiteľa tvorivosť a pozitívnu energiu.

 

Granát osadený v šperku pôsobí majestátne a kráľovsky. V oblasti pozitívneho vplyvu na ľudský organizmus sa mu pripisuje najmä posilnenie metabolizmu, podpora kardiovaskulárneho systému a tvorba červených krviniek.