Opál

je drahokam pre narodených v októbri

20% vody

Opál obsahuje až 20% vody zachytenej v štruktúre oxidu kremičitého.

1829

Román “Anne Geierstein” zanechal opálu negatívnu reputáciu.

0,2 mikrónu

Mriežky guľôčok oxidu kremičitého s veľkosťou 0.2 mikrónu vytvárajú červené záblesky.

Prečo si vás opál získa

 

Najväčší dojem, ktorý tento drahokam vytvára, vzniká pomocou hry farieb – opalizácie. Jedná sa o lámanie svetla rôzne veľkých častíc, ktoré sa v opále nachádzajú. Vďaka nim patrí opál k drahokamom, na ktoré sa neprestanete dívať s obdivom.

 

Staroveké národy verili, že je opál otcom všetkých drahokamov, keďže odrážal celé spektrum farieb. Neskôr mu boli prisudzované najmä ochranné účinky a viera, že pomocou neho a jeho dúhových odleskov možno predpovedať budúcnosť.

 

Opál a jeho charakteristika

 

Opál patrí k polodrahokamom a vďaka fyzikálnym vlastnostiam a spôsobe, akým vzniká, hovoríme o kremeni s nepatrným množstvom vody (cca 5% z celkovej hmoty). Bežne ho môžeme uzrieť v svetlej bielej, modrej, žltej, zelenej, čiernej alebo fialovej farbe.   

 

Medzi najvzácnejšie opály patria tie, ktoré sa nachádzajú na okrajoch farebného spektra – čierne a priesvitné (bezfarebné). Práve tie sú najlepším podkladom pre vyniknutie opalizácie. Pre určenie hodnoty opálu sa používa zložitejší systém s množstvom hodnotiacich parametrov podľa Amerického gemologického inštitútu (GIA).

 

V čom spočíva čaro opálu

 

Opál stabilizuje a harmonizuje nielen vzťahy, ale i protichodné pocity u jednotlivca. Je akoby oknom do duše pre svojho nositeľa a pomáha mu vyznať sa vo svojich vnútorných bojoch a rozpolteniach.

 

Medzi liečivé účinky opálu patrí najmä blahodárne pôsobenie v prípade infekcií a otráv, pomáha bojovať proti závislostiam na omamných látkach a mnohé ženy oceňujú jeho účinky pri komplikáciách s menštruačným cyklom či dokonca úľavu pri pôrodných bolestiach.