Peridot

je drahokam pre narodených v auguste

4,5 miliardy

Niektoré peridoty sú starobylé, nachádzajú sa v meteoritoch “pallasitov”, zvyškov zrodenia našej slnečnej sústavy.

Hviezdny prach

V r. 2005 sa za použitia modernej technológie zistilo, že peridot sa nachádza v prachu komét.

Olivín

Drahokamová odroda minerálu sa volá olivín. Nachádza sa v peridotovej hornine z horného plášťa Zeme.

Prečo si vás peridot získa

 

Peridot je ekvivalentom pre olivín, ktorý však ako drahokam dosahuje určité vlastnosti. Ide najmä o krištáľovo číre odrody s jasno zeleným olivovým nádychom, ktoré sa používajú v klenotníckom priemysle.

 

Olivín, známy aj ako dar Matky Zeme, je vlastne minerálom, ktorý vzniká v zemskom plášti a za jeho ťažbou nemusíme cestovať ďaleko. V susedných Čechách sú taktiež náleziská, v ktorých sa tento drahokam dodnes ťaží. Jeho nositelia veria, že odráža zlú energiu a chráni pred zlými silami.

 

Peridot a jeho charakteristika

 

Peridot poznáme v škále zelených odtieňov a práve pre jeho farbu je často zamieňaný s inými zelenými drahokamami ako napríklad smaragdom. Medzi najvyhľadávanejšie patrí jeho čisto zelený, prípadne mierne zeleno-žltý odtieň.

 

Hodnotnejšie kúsky sa rátajú zhruba od hmotnosti minimálne 10 karátov a prípadné inklúzie v drahokame alebo hnedasté odtiene znižujú jeho výslednú hodnotu. Zaujímavé je, že peridot láme svetlo až dva krát.

 

V čom spočíva čaro peridotu

 

Peridot je považovaný aj pre svoj farebný odtieň za symbol ochrany. V dávnejších dobách ho používali najmä kňazi a zosobňoval spravodlivosť, pozitívne myslenie, múdry um a osvietenie.

 

V liečiteľstve sa olivínu (peridotu) pripisujú významné upokojujúce a harmonizujúce účinky. Regeneruje, zmierňuje bolesť a podporuje správnu činnosť srdca a tráviaceho ústrojenstva.