Perla

je drahokam pre narodených v júni

2206 pred n.l.

Čínsky historik prvýkrát píše o perle.

653 Fifth Avenue

Pierre Cartier vďaka obchodu s dvojradovými perlovými šperkami zabezbečil budovu na Piatej Avenue v New Yorku.

1893

Kokichi Mikimoto úspešne kultivoval perlu v Japonsku.

Prečo si vás perla získa

 

Symbol čistoty, najvyššej dokonalosti či dokonca posvätný kameň zdobiaci povestný Svätý Grál. Perly už od dávnych vekov svojou existenciou dokazujú, že sa jedná o najvzácnejšie drahokamy, s ktorými sa nechali dokonca mocní vládcovia i pochovávať.   

 

Hoci sa perly – produkt tvorby živého tvora (perlorodka, perlotvorka, morská ustrica) nezískavajú ťažobnou činnosťou, okrem prirodzeného prírodného výskytu sa dnes perly umelo kultivujú zámerným vsadením cudzieho telieska do tela živočícha.

 

Perla a jej charakteristika

 

Akonáhle sa cudzia častica (zrnko piesku alebo iná nečistota) dostane do útrob lastúry, perlorodka či ustrica sa voči jeho prítomnosti bránia tak, že začnú produkovať perlovú hmotu. Tá teleso obalí a vznikne tak drahokam, ktorý možno nájsť v sladkých i slaných vodách (podľa výskytu živočícha).

 

Hodnota perly sa určuje podľa mnohých parametrov. Podľa Amerického gemologického inštitútu – GIA sa jedná o veľkosť, tvar, farbu, lesk, kvalitu povrchu, kvalitu perlete a celkový dojem. Výsledná hodnota sa určuje kombináciou týchto faktorov, no hodnotí sa každý zvlášť. Najhlavnejšiu úlohu pri určovaní ceny zohráva najmä jej lesk a akékoľvek narušenia povrchu nie sú žiadúce.

 

V čom spočíva čaro perly

 

Jeden z júnových drahokamov – perla chráni pred zlým vplyvom a nešťastím. Harmóniu, pokoj a vyrovnanosť prináša perla nielen osobám narodeným v tomto mesiaci, ale komukoľvek, kto verí v jej liečivé účinky.

 

V ázijských krajinách považovali prášok z rozomletej perly za liečivý, najmä pri chorobách zraku, trávenia alebo nervového systému. Tieto organické drahokamy milujú najmä ženy a sú ideálnym darom pre nevestu alebo ako šperk v deň svadby.

Úpravy

Existuje celý rad procesov používaných na zmenu a úpravu farby, čistoty alebo zlepšenie trvanlivosti drahokamov.

Syntetické kamene

Drahokamy majú syntetické náprotivky, ktoré majú v podstate rovnaké chemické, fyzikálne a optické vlastnosti, ale sú vyrábané človekom v laboratóriu.

Imitácie

Každý drahokam môže byť napodobnený materiálmi vyrobenými človekom alebo prírodnými materiálmi, ktoré vyberie človek aby vytvoril konkrétny drahokam.