Smaragd

je drahokam pre narodených v máji

2,97 milióna rokov

Vek najstarších smaragdov z Južnej Afriky.

Cleopatra

Známa svojou vášňou pre smaragdy.

6 578 500 $

Predajná cena z roku 2011- prívesok Elizabeth Taylor- rekordných 280 000 $ za karát.

Prečo si vás smaragd získa

 

Smaragd sa svojou oslnivou zelenou farbou zaraďuje k najvzácnejším a najvyhľadávanejším drahokamom (zafír, rubín, diamant, smaragd). Jeho prenikavú krásu obdivovali a uctievali najstaršie aztécke národy, vládcovia Egypta ale i starovekí Rimania.  

 

Zelená symbolizuje od dávnych vekov vieru, znovuzrodenie a harmóniu. Vďaka tomu sa dodnes tradujú legendy, že nositeľ smaragdu poľahky dosiahne vnútornú vyrovnanosť, inteligenciu a dokonca schopnosti liečiť.

 

Smaragd a jeho charakteristika

 

Beryl, ktorý obsahuje zlúčeniny chrómu a vanádu, sa dnes ako jediný z odrôd zelených berylov nazýva smaragd. Jedná sa mäkší drahokam, preto sa aj k starostlivosti o neho alebo k spôsobu výbrusu pristupuje opatrnejšie.

 

Drobné inklúzie, ktoré smaragd vo svojej štruktúre obsahuje nie sú prekážkou pri určovaní jeho hodnoty. Medzi tie najcennejšie však jednoznačne patria čo najčistejšie smaragdy jasnej zelenej farby s odleskami modrej.

 

V čom spočíva čaro smaragdu

 

Smaragd svojimi účinkami vyzdvihuje najmä harmonické vzťahy nielen v rámci bytosti ako celku, ale i v partnerskom či manželskom živote. Umocňuje intuíciu a pomáha dosahovať ciele, ktoré sme si stanovili.

 

Viera v nesmrteľnosť, ktorú smaragdy symbolizujú, opantala mnohých vládcov a mocných ľudí v histórii ľudstva. I preto bol smaragd v klenotníctve vyhľadávaný pre vyhotovenie šperkov, ktoré neskôr patrili výnimočným osobám alebo zažiarili na špeciálnych príležitostiach.