Spinel

je drahokam pre narodených v auguste

Nat Thwe

Kryštály spinelu sú také dokonalé, že v Barme sa hovorí, že sú “nat thwe” alebo “leštené duchmi”

Black Prince

Slávny rubín zo 14. Storočia v britskej kráľovnej korune- British Imperial Crown- je vlastn červený spinel.

1783

Mineralóg J. B. L. Rím de Lisle identifikoval spinel ako iný minerál ako rubín.

Prečo si vás spinel získa

 

Spinel je drahokamom mnohých tvárí, alebo lepšie povedané farieb. Až donedávna si ho mnohí mýlili s rubínom, ktorého farbu na seba často preberá. Iné chemické zloženie však zo spinelu robí drahokam, ktorý sa právom zaradil do kategórie vzácnych.

 

Spinel sa postupne zaradil medzi najvzácnejšie klenoty mnohých kráľovských či iných významných zbierok. Názov drahokamu možno odvodiť od slova tŕň a odvoláva sa na kryštály, ktoré spinel vo svojich štruktúrach vytvára.

 

Spinel a jeho charakteristika

 

Spinel je obľúbený najmä kvôli farbenému spektru, v ktorom ho možno objaviť. Od rubínovo červenej cez oslnivú ružovú, jasnú oranžovú, fialovú, fialovomodrú až po žiarivú modrú, ktorú spôsobujú prvky železa a kobaltu v tých najsýtejších odtieňoch.

 

Dnes je spinel vyhľadávaným drahokamom v klenotníctve pre jeho variabilitu, ale taktiež aj relatívnu tvrdosť, vďaka ktorej sa vcelku ľahko opracováva. Hlavné náleziská spinelu sú v Tadžikistane, Mjanmarsku, Srí Lanke, Vietname, Tanzánii a Pakistane. 

 

V čom spočíva čaro spinelu

 

Obnovenie energie a dodanie sily v ťažkých situáciách sú vlastnosti, prečo je spinel často vyhľadávaným drahokamom. Podľa farby sa spinelu pripisujú viaceré pozitívne a liečivé účinky.   

 

Čierny spinel dodáva silu, číry spinel posilňuje ducha, modrý spinel pomáha dosiahnuť stratenú rovnováhu a harmóniu a červený spinel podporuje posilnenie tela a vitálnych funkcií.