Tanzanit

je drahokam pre narodených v decembri

Merelani

Tanzanit má len jeden zdroj: kopce Merelani v severnej Tanzánii.

1967

Ali Juuyawatuu je meno člena kmeňa Masai ktorému e pripísaný objav prvého kryštálu tanzanitu.

Pleochroizmus

K správne nakloníte tanzanit uvidíte tri odlišné farby v troch kryštalických smeroch.

Prečo si vás tanzanit získa

 

Tanzanit patrí do rodiny mladších drahokamov, keďže bol objavený len nedávno africkým kmeňom Masajov. Tento drahokam si okamžite získal mnohých klenotníkov a mocných ľudí, keďže dokáže odrážať z každej strany iný farebný odtieň.

 

Sýte modrasté, fialové či miestami atramentové odtiene symbolizujú zrod života. Tanzanity sa ťažia na jedinom mieste na svete – v Tanzánii a jeden z nich ste mohli obdivovať aj vo filme Titanic, kde “stvárnil rolu” úchvatného šperku s názvom Srdce oceánu.

 

Tanzanit a jeho charakteristika

 

Pomerne mäkký minerál je náchylný na opracovanie a tvar, do ktorého sa brúsi, by mal zohľadňovať a vyzdvihnúť práve jeho výnimočný plechorický efekt (dojem, že je z každej strany inak sfarbený).

 

Za najvzácnejšie tanzanity sú považované tie, ktorým dominujú výrazné modré, či dokonca fialové odtiene. Vyhľadávaná je sýta, zafírovo modrá farba s červenými odleskami bez inklúzií. Pre dosiahnutie tých najžiadanejších odtieňov je však potrebné tanzanit ohriať na teplotu 400 – 500°C. 

 

V čom spočíva čaro tanzanitu

 

Vnútorná harmónia medzi telom a dušou, upokojenie a zmiernenie napätia či stresu sú hlavné dôvody, prečo dnes tí, ktorí veria v liečivú silu kameňov, po tanzanite siahajú.

 

Šperk s tanzanitom je ideálnou voľbou pre tých, ktorí sa oduševnene oddávajú práci a ľahko podliehajú vypätým situáciám. Tanzanit pôsobí priaznivo na všetky zmysly človeka a jeho blahodárne účinky môžete pocítiť aj na poškodených platničkách alebo iných problémoch s chrbticou.