Topas

je drahokam pre narodených v novembri

1768

Kráľovský dvor v Portugalsku oslavuje objav cisárskeho topazu v roku 1768

271 kg

Priehľadný topásový kryštál objavený v Minas Gerais v Brazílii váži neuveriteľných 271 kg.

10 MEV

Ožarovanie bezfarebného topasu s elektrónmi pri energii 10 miliónov elktrón voltov vytvára nebesky modrú farbu.

Prečo si vás topas získa

 

Na minerál topas natrafíte vo viacerých farebných variantoch. Tie sú však často dosiahnuté pomocou umelého zásahu, čím sa ich zafarbenie ovplyvňuje. Výnimkou sú však vzácne prírodné topasy s oranžovo-červenými až ružovými odtieňmi.

 

Po topase najčastejšie siahajú nielen osoby narodené v novembri, ale i významní rečníci a umelci, ktorý sa pracujú s hlasom. Staroveké národy verili, že topas značí silu ohňa a pomocou tohto drahokamu možno odohnať hnev a účinky čiernej mágie.

 

Topas a jeho charakteristika

 

Hoci sa topas vďaka svojej tvrdosti zaraďuje k tým odolnejším, je zároveň i krehký. Pri jeho spracovaní do požadovaného tvaru tak ľahko môže dôjsť k odlupnutiu či odštiepeniu. K finálnemu výbrusu dochádza pri upravovaných topasoch až po dvojročnom dozrievaní.

 

Medzi najvzácnejšie je považovaný prírodný topás s oranžovým sfarbením, ktoré je odvodené od farby ohňa. Vraví sa, že jeho názov – cisársky topas pochádza z čias, kedy boli jeho nositeľmi výlučne členovia ruskej cárskej rodiny.

 

V čom spočíva čaro topasu

 

Láska, múdrosť a viera v dobro sú hodnoty, ktoré topas svojimi účinkami posilňuje. Novembrový drahokam v sebe ukrýva schopnosť vyťažiť zo všetkých pozitívnych vlastností jeho nositeľa maximum, ktoré je možné dosiahnuť.

 

Liečivé účinky prejavuje topas najmä v oblasti tráviaceho systému. Zlepšuje chuť do jedla a dokonca pomáha v boji s chorobami, ktoré sa vyznačujú problémami s príjmom potravy.