Turmalín

je drahokam pre narodených v októbri

1554

Expedícia Francisca Spinozu objavila “brazílsky smaragd”: prvý zaznamenaný zelený kryštál turmalínu.

Pyroelektrický

Turmalín sa pri zahrievaní elektricky nabíja. Keď je stlačený je piezoelektrický.

Paraíba

Brazílsky pôvod, preslávené neónovo modré až zelené turmalíny. Sfarbenie spôsobuje meď “copper bearing”

Prečo si vás turmalín získa

 

Turmalín je drahokam, ktorý na svoje miesto a uznanie pod samostatným názvom musel čakať až donedávna. A to najmä z toho dôvodu, že na seba preberá takú paletu farieb, že si ho ľahko pomýliť s inými, dokonca i veľmi vzácnymi drahokamami.

Kameň farieb – ako mnohí turmalín nazývajú, je opradený viacerými legendami. Niektoré dokonca tvrdia, že kým sa ocitne na povrchu zemskom, prejde svoju dlhú cestu priamo po všetkých farbách dúhy.

 

Turmalín a jeho charakteristika

 

Fascinujúce sfarbenie a samotné prechody odtieňov spôsobuje v turmalíne rôznorodé zloženie jeho stavebných prvkov. Podľa množstva železa, titánu či mangánu si tak ľahko môžete myslieť, že držíte v rukách rubín alebo smaragd.   

Hodnota turmalínu a zákonite aj jeho cena sa teda odvíja od farebného odtieňa, ktorý na seba prevzal. Medzi najvyhľadávanejšie patria červené, modré a tyrkysové turmalíny. Vzácne sú však aj tie, ktoré v sebe odhaľujú farebné prechody (napríklad takzvaný melón – zelenú, bielu a červenú farbu).

 

V čom spočíva čaro turmalínu

 

Ak siahnete po tomto drahokame, posilníte svoju kreativitu a novú inšpiráciu nájdete tam, kde ste ju dosiaľ nevideli. Turmalín je obľúbeným kameňom umelcov, no plní aj významnú ochrannú funkciu.

Liečivé účinky turmalínu sa pripisujú najmä pri detských chorobách a podpore imunity. Je to drahokam priateľstva, odstraňuje negatívnu energiu, neprajnosť, zlobu a stres.