Tyrkys

je drahokam pre narodených v decembri

4.000 pred n.l.

Tyrkys nájdený  starovekých egyptských hrobkách patrí medzi najstarší šperkový materiál na svete.

Mefkat

Staroveký Egypťania nazývali tyrkys “mefkat” čo znamená “radosť” a “potšenie”.

1519

Podľa B. D. del Castilla (španielsky dobyvateľ a historik) si Aztékovia cenili chalchihuitl, alebo tyrkys viac ako Španieli zlato a smaragdy.

Prečo si vás tyrkys získa

 

Už podľa názvu je jasné, že farbené odtiene tyrkysu zosobňujú určitú škálu bledo modrej až po zelenú farbu. Tyrkys patrí k historicky ceneným drahokamom, ktorého krásu obdivovali Egypťania, starovekí Gréci, Rimania ale i Indiáni a mnohé pôvodné kmene.

 

Tyrkys predstavuje najmä ochranu a zachovanie celistvosti. Naši predkovia verili, že ich dokáže ochrániť najmä pred pádom alebo živelnou katastrofou, či dokonca neverou. Preto je práve tyrkys súčasťou mnohých amuletov a talizmanov.

 

Tyrkys a jeho charakteristika

 

Tradičná tyrkysová farba patrí pri tomto polodrahokame k najžiadanejším. Je však veľkou vzácnosťou nájsť taký, ktorý neobsahuje žiadne narušenia, keďže väčšinou obsahuje žilky pôvodnej nálezovej horniny.

 

Tyrkys je minerál a jeho opracovanie si vyžaduje istú dávku zručnosti, keďže sa tvrdosťou ocitá v strednej časti Mohsovej stupnici. Aby klenotníci do šperkov získali čistý tyrkys bez inklúzii, je potrebné jeho opracovanie, čo zároveň znižuje aj jeho hodnotu.

 

V čom spočíva čaro tyrkysu

 

Ak hľadáte šťastie, je tyrkys tým pravým kameňom práve pre vás. O to viac, ak ste sa narodili v mesiaci december. Tento polodrahokam pohlcuje negatívnu energiu a pôsobí ako ochrana proti urieknutiu alebo čiernej mágii.

 

Tyrkys regeneruje tkanivá v našom tele a pomáha bojovať pri obnove buniek napadnutých vírusovou infekciou. Okrem toho je vyhľadávaný pre jeho protizápalové a detoxikačné liečivé účinky.