Zirkón

je drahokam pre narodených v decembri

4,4 miliardy

Zirkón najdený v Austrálii je najstarší na svete: 4,4 miliardy rokov.

Metamiktizácia

Zirkón niekedy obsahuje stopy uránu, ožaruje sa a mení svoje vlastnosti.

Matara

Bezfarebný zirkón sa nazýva Matara zirkón, podľa mesta na Srí Lanke kde sa ťaží.

Prečo si vás zirkón získa

 

Zirkón si už v minulosti mnohí mýlili pre jeho vzhľad s diamantom. Ak je opracovaný naozaj kvalitne, len máloktorý laik vám uverí, že sa nejedná o vzácny diamant. Keďže má vysoký lesk a taktiež index lomu svetla podobný kráľovi drahokamov, je v klenotníckom svete veľmi žiadaným.

 

Tento brat diamantov je, i pre podobnosť s ním, nositeľom bohatstva a symbolom hojnosti, majetku a peňazí.

 

Zirkón a jeho charakteristika

 

Prírodný zirkón patrí do rodiny minerálov a najčastejšie sa v náleziskách objavuje v hnedastých až zlatohnedých odtieňoch. Medzi najvyhľadávanejšie farby však patrí priehľadná, modrá alebo vzácna zelená.

 

Zirkóny, ktoré sú najhodnotnejšie, neobsahujú žiadne, prípadne iba minimálne inklúzie. Pravdepodobne najstarší minerál na svete sa teší obľube práve vďaka svojmu lesku a kráse.

 

V čom spočíva čaro zirkónu

 

Zirkón je vhodným kameňom pre tých, ktorí trpia často nervozitou a napätím. Tento drahokam má upokojujúce účinky a pozitívne pôsobí na celkovú auru svojho nositeľa.

 

Po zirkóne sa oplatí siahnuť v prípade, ak trpíte problémami s dýchacími cestami alebo vás trápi poškodená pokožka. Nápomocný je aj pri problémoch tráviaceho ústrojenstva a dokonca pomáha znížiť horúčku.